advertise
موبایل 1314

آیا اپل جایگزین جستجوگر گوگل خواهد شد؟

همه ما در طول روز در اینترنت به جستوجوی موضوعات مختلف می‌پردازیم و اکثراً بدون لحظه‌ای درنگ و به‌صورت خودکار جستجوگر گوگل را برای این کار انتخاب می‌کنیم. اما نکته قابل توجه این است که موتورهای جستوجوگر زیادی به غیر از گوگل وجود دارند که می‌توانند جایگزینی برای گوگل باشند. و اما خبر مهم‌تر اینکه شرکت اپل می‌گوید در حال توسعه موتور جستوجوگر اختصاصی خود بوده و امیدوار است که بتواند این موتور جستجو را جایگزین جستوجوگر گوگل روی دستگاه‌های برند خود کند. البته این خبر در حالی منتشر می‌شود که در حال حاضر هر دو کمپانی اپل و گوگل درگیر شکایت‌هایی حقوقی هستند.


موبایل 1314


اپل سیری یا گوگل کروم؟؟؟

قبل از بررسی استفاده از سرویس جست‌وجوگر جدید بیایید دلایل این‌که چرا اپل تصمیم به توسعه موتور جستوجوگر مختص به خود گرفته است را با هم مورد بررسی قرار دهیم. نکته واضح این است که اپل سالانه ۱۲ میلیارد دلار از طریق گوگل کسب درآمد می‌کند. گوگل این مبلغ را به اپل پراخت می‌کند تا این شرکت، گوگل را موتور جستو‌جوگر پیش فرض روی دستگاه‌های آیپد، آیفون، مک و غیره قرار دهد. با یک جمع‌بندی مختصر می‌توان به این نتیجه رسید که اگر گوگل حاضر است مبلغ هنگفتی را برای انجام این‌کار هزینه کند، پس قطعاً برایشان بسیار حائز اهمیت بوده و سود کلانی دارد! اپل هم از طریق سرویس “خدمات” خود این پرداختی‌های زیاد را دریافت می‌کند.

آیفون همیشه یکی از پول‌سازترین‌ محصولات کمپانی اپل بوده و هست؛ شاید این روزها نسبت به گذشته درآمدزایی آن نسبت به قبل اندکی کم‌‌تر شده باشد اما هنوز هم در لیست پرفروش‌ترین‌های اپل در صدر جدول قرار دارد. در حال حاضر شاهد رشد سطح فروش خدمات اپل تی‌وی، اپل موزیک، اپل نیوز و غیره هستیم و حالا که وزارت دادگستری ایالات متحده از این موضوع اطلاع پیدا کرده، علیه گوگل پرونده قضایی تشکیل داده شده است.
طی این دادخواست گفته می‌شود گوگل نسبت به رقبای خود مزیتی ناعادلانه دارد و با پرداختی‌های هنگفتی که دارد، باعث شده تا راه مشارکت کمپانی‌های دیگر با اپل عملاً غیرممکن شود. در طول سه ماه گذشته فروش آیفون ۲۶.۴۴ میلیارد دلار بوده که رقمی فوق‌العاده عالی به نظر می‌رسد اما جالب است بدانید سال گذشته این رقم ۳۳.۳۶ میلیارد دلار بود. وجود گروه خدمات اپل باعث شده تا رشد درآمدزایی این کمپانی ۱۶ درصدی شود اما با این حال وزارت دادگستری مدعی است تنها نزدیک به یک چهارم این مقدار از طریق گوگل تامین شده است. این درحالیست که اپل بزرگ‌ترین سرویس خود را از گوگل دریافت می‌کند. آیا اپل در خطر از دست دادن گوگل و درآمد میلیاردی آن است؟


موبایل 1314


آیا اپل گوگل را حذف می کند؟

حتی اگر پاسخ سئوال فوق مثبت باشد، این اتفاق به این زودی‌ها محقق نمی‌شود. مدت زمانی ‌که این پروسه در دادگاه طی خواهد شد تقریباً زیاد است و اگر رئیس جمهور جدیدی در ماه ژانویه در آمریکا به قدرت برسد به احتمال زیاد این پرونده بسته خواهد شد اما در صورت پیگیری شکایات و نتیجه بخش بودن آن‌ها، اپل و گوگل دیگر قادر به مشارکت مالی نخواهند بود. راه اندازی سرویس جستجوی اختصاصی برای اپل کار سختی نیست؛ اگر مشکلی در پرونده شکایت ایجاد شود اپل دیگر قادر به پیش‌فرض قرار دادن گوگل نخواهد بود اما چیزی که مسلم است، حتی اگر اپل سرویس جستجوی خود را راه‌اندازی کند یقیناً دیگر درآمدزایی ۱۲ میلیارد دلاری برایش نخواهد داشت. البته از آن‌جایی که اپل اولین کمپانی‌ به ارزش دو تریلیون دلار است، پیش‌بینی می‌شود این مبلغ خیلی برایش آسیب‌زا نباشد.