advertise
موبایل 1314

چالش جدید برای هواوی

در پی تشدید تحریم‌های آمریکا علیه هواوی، این شرکت چینی این روزها اصلاً حال و روز خوشی ندارد و هر روز خبرهای نگران کننده‌ای در مورد آن شنیده می‌شود. به عنوان نمونه، امروز رویترز به نقل از منابع کره‌ای گزارش داد که با اجرایی شدن دور جدید تحریم‌ها از تاریخ ۱۵ سپتامبر (۲۵ شهریور)، فروش نمایشگرهای ساخت سامسونگ و ال جی به هواوی متوقف خواهد شد. دولت دونالد ترامپ به تازگی قوانین سخت‌گیرانه‌تری برای همکاری شرکت‌ها با هواوی وضع کرده و از تمامی شرکت‌هایی که به نوعی از فناوری‌های آمریکایی استفاده می‌کنند، خواسته تا از تاریخ ۱۵ سپتامبر (۲۵ شهریور) ارائه خدمات و همکاری با هواوی را به طور کامل متوقف کنند. البته شرکت‌هایی که بتوانند مجوزهای لازم را دریافت کنند، همچنان خواهند توانست به روابط خود با کمپانی چینی ادامه دهند. هر چند که دریافت این مجوزها نسبت به گذشته بسیار سخت‌تر شده است.


موبایل 1314


قطع همکاری گوگل با هوآوی

شاخته تولید نمایشگر ال جی موسوم به LG Display در بیانیه‌ای که در رویترز منتشر شده، اعلام کرد که تحریم‌های جدید و قطع همکاری با هواوی، تأثیر چندانی بر عملکرد این شرکت نخواهد داشت چرا که در حال حاضر نیز فروش بسیار کمی به این شرکت چینی دارند. این در حالی است که سامسونگ همچنان سکوت کرده و هیچ واکنشی نسبت به موضوع نداشته است. بر اساس آمار و ارقام، سامسونگ و ال جی به ترتیب با ۸۱.۲ و ۱۰.۸ درصد از سهم بازار، در صدر شرکت‌های تولید کننده نمایشگرهای اولد (OLED) گوشی قرار دارند. بنابراین با قطع فروش این دو شرکت به هواوی، کمپانی چینی مجور خواهد شد تمام نیازهای خود را از شرکت چینی BOE تأمین کند که تنها ۱.۶ درصد از سهم بازار نمایشگرهای اولد را در اختیار دارد! البته این دو شرکت پیش از این هم سابقه همکاری نزدیکی داشتند و به عنوان مثال صفحه نمایش گوشی انعطاف‌پذیر هواوی میت ایکس توسط BOE تولید شده است.موبایل 1314


تحریم های آمریکا بر علیه شرکت هوآوی

با توجه به شرایط به وجود آمده، کاملاً بدیهی است که هواوی از بهترین نمایشگرهایی که در حال حاضر در اختیار دارد و آن‌ها را از سامسونگ خریداری کرده، در مدل پرچمدار «پی ۴۰ پرو پلاس» استفاده کند و مدل «پی ۴۰ پرو» را با صفحات نمایش BOE و ال جی روانه بازار نماید. البته در این بین، سری قدیمی‌تر پی ۳۰ هم از نمایشگرهای اولد سامسونگ استفاده می‌کند و تولید آن همچنان ادامه دارد. اگر تحریم‌های آمریکا ادامه‌دار باشند، هواوی چاره‌ای نخواهد داشت به جز اینکه در تمامی گوشی‌های نسل بعد خود از نمایشگرهای ساخت BOE استفاده کرده و قید استفاده از بهترین صفحه نمایش‌های اولد بازار را بزند. در چنین شرایطی مسلماً حفظ رتبه جهانی هواوی در زمینه فروش گوشی، برای این شرکت بسیار سخت خواهد شد؛ به خصوص اینکه اخیراً دسترسی به چیپ‌های TSMC را هم از دست داده و خط تولید پردازنده‌های رده بالای کرین (Kirin) نیز با مشکل مواجه شده است.